A gyógytorna szerepe a vállműtét utáni rehabilitációban

Rengeteg oka lehet annak, ha valakinek vállműtétre van szüksége. Egy komolyabb sérülés, egy szerencsétlen baleset vagy akár változó életkorral járó problémák, például a porckopás is vezethetnek olyan rendellenességekig és fájdalmakig, amiknek megszüntetése csak műtéti beavatkozás segítségével lehetséges.

Az azonban, hogy a gyógyulás érdekében fontos a megfelelő mozgás, a vállízületek és izmok fejlesztése, gyakorlatilag minden esetben megegyezik. Ebben pedig természetesen a szakember által vezetett gyógytorna lehet igazán segítségünkre.

Most megmutatjuk azt, hogyan segíti a gyógytorna a vállműtét utáni rehabilitációt és miért bír kritikus jelentőséggel a felépülés szempontjából.

Mikor lehet szükség vállműtétre?

Vállműtétre azokban az esetekben lehet szükség, amikor a vállizmok, ízületek vagy épp a csontozat olyan mértékű károsodást szenved, hogy konzervatív módon történő helyreállítása már nem lehetséges. Ilyen probléma lehet például a vállízület sérülése vagy a rotátorköpeny sérülése is.

A műtéti beavatkozás előtt persze minden esetben szakorvosi diagnózis felállítása szükséges. Ezekben az esetekben a páciens egy beható vizsgálaton esik át, melynek során az orvos részletesen kikérdezi a beteget panaszairól, ezt követően pedig néhány egyszerű gyakorlat segítségével megvizsgálja a vállízületek erejét és mozgástartományát is.

A fizikális vizsgálat mellett a vállról röntgenfelvétel is készül, törés gyanúja esetén CT, izomszakadás esetén pedig MR vizsgálat segíti a szakorvost a pontos diagnózis felállításában.

A vállműtét utáni rehabilitáció fontos eleme: a gyógytorna

A vállműtét utáni rehabilitáció általánosságban hosszabb időt igénybe vevő folyamat. Első körben a páciens vállára általában rögzítő kötés kerül, mely segít a gyógyulási idő lényeges rövidülésében. Ez a kötés a gyógyulás után lekerül, azonban ez nem azt jelenti, hogy a beteg azonnal vissza is térhet korábbi életviteléhez és a mindennapi tevékenységek végzéséhez.

Fontos, hogy a vállizmok újból megerősödjenek, és hozzászokjanak ahhoz a terheléshez, melyre a mindennapok során szükség lesz. Ennek érdekében pedig a vállműtét utáni gyógytorna lesz segítségünkre.

A vállműtét utáni gyógytorna minden esetben a rehabilitációs program része, melyet a beteg gyógytornász segítségével végez. A gyógytornász a sérülés és a műtéti beavatkozás jellegétől függően állítja össze a gyakorlatokat, és segít azok elsajátításában, helyes végrehajtásában. Ahogyan maguk a gyakorlatok is, úgy természetesen a rehabilitációs idő is minden páciens esetében változó.

A javulás mértékének felmérésére a kontroll vizsgálatok keretében kerül sor. Összességében azonban elmondható, hogy a gyógytorna célja, a regeneráció elősegítése, a szövődmények elkerülése és az egészséges mozgásformák hatékony rögzítése.

Hogyan zajlik a vállműtét utáni gyógytorna?

A vállműtét utáni időszak első szakaszában óvatosan végzett mozgástartomány fejlesztő gyakorlatokat végez a beteg. Ez az időszak a mobilizálásról szól, és legfőbb célja, hogy segítségével elkerüljük a szövetek letapadását, a váll mozgásának ezáltal való beszűkülését.

Ezeket sok esetben már a kórházban, a műtét után érdemes azonnal megkezdeni, hiszen a kezelések minél hamarabb kezdetüket veszik, a felépülés folyamata annál gördülékenyebb lesz, a páciens pedig annál hamarabb térhet vissza korábbi, mindennapi életéhez. Természetesen azonban kizárólag csak abban az esetben szabad nekikezdeni a mozgásnak, ha azt a szakorvos is javasolja.

A mobilizáló gyakorlatokat az idő előrehaladtával felváltják a fokozatosan nehezedő erősítő gyakorlatok. Ezek célja a vállat körülvevő izmok erejének, stabilitásának növelése, a mindennapi élethez szükséges állóképesség helyreállítása. Ilyenkor a gyógytornász által előírt gyakorlatok általában a rotátorköpeny izmokra, valamint a lapocka körüli izmokra koncentrálódnak.

Nem csak a szakértelem, de a kooperáció is fontos

A vállműtét utáni rehabilitáció szempontjából kiemelkedő jelentőséggel bír, hogy a páciens a felépülést szolgáló gyógytorna-gyakorlatokat szakképzett gyógytornász segítségével végezze. Akadnak persze olyan gyakorlatok is, melyeket egyedül is végezhetünk, azonban ezekben az esetekben is lényeges, hogy a tornagyakorlatok összeállítását szakemberre bízzuk, vagy legalábbis jóváhagyassuk vele a vállizom regenerációját és fejlődését szolgáló gyakorlatokat, mielőtt belekezdenénk azok végzésébe.

Rendkívül fontos továbbá az is, hogy a gyógytorna kezelés során a beteg együttműködő és szorgalmas legyen, hiszen a megfelelő elszántság hiányában nagyon nehéz gyorsan és hatékonyan célt érni.

Lényeges, hogy ne csak azokat a gyakorlatokat teljesítsük, melyeket a gyógytornász jelenlétében kell elvégeznünk, hanem a számunkra előírt, otthon végezhető tornával is nyújtsuk, erősítsük izomzatunkat. Ilyen módon a műtéten átesett váll mindig mozgásban tartható, ami azt jelenti, hogy a rehabilitáció folyamata is gyorsabb és hatékonyabb lehet, valamint a hasonló problémák újbóli bekövetkeztének, a visszaesésnek a lehetősége is minimalizálhatóvá válik.

Köszönöm a megosztásokat!

0%
KEDVEZMÉNY
65 ÉV FELETT

Szakítson időt magára. Megérdemli!

Foglalja le időpontját most online, jöjjön el hozzánk.

IDŐPONT FOGLALÁS