A comberősítő torna és gyógytorna előnyei

Sokan úgy gondolják, az erős comb csak azért fontos, mert jól néz ki. Az igazság azonban az, hogy ennél jóval fontosabb oka is van annak, hogy combizmainkat nem szabad elhanyagolnunk. Erejük és megfelelő működésük ugyanis nagy hatással lehet a mindennapjainkra, az egészségünkre és az életminőségünkre egyaránt.

Most megmutatjuk, miért fontos a combizom, miért érdemes edzésben tartani a lehetséges sérülések érdekében, és hogyan segíthet a comberősítő gyógytorna egy esetleges betegség vagy baleset utáni felépülésben!

Miért fontos a combizom?

A négyfejű combizom combcsontunk elülső oldalán található. Ahogy a neve is mutatja, négy izomból áll, melyek együttese testünk egyik legerősebb izomcsoportját alkotja. A négyfejű combizom alkotja combunk formáját, így az edzett, formás combizom esztétikai szempontól is fontos szerepet játszik, ám jóval több funkcióval rendelkezik annál, mint hogy meghatározza alakunkat.

A séta, a futás, de még az egyszerű lábra állás során is ez az az izomcsoport, amit először megmozgatunk. A testünk mobilizálása és a környező ízületek mozgatása szempontjából a combizomzat kettős feladatot lát el. Az izmok egyrészt részt vesznek a térd kinyújtásában, másrészt pedig a csípőízület hajlításában, a comb törzshöz való közelítésében.

Fontos tehát, hogy a combizomzatot mindig jó erőben tartsuk, hiszen ez az izomcsoport alapvető jelentőséggel bír a hétköznapi tevékenységek, a mozgás során. Stabilizálja a térdkalácsot, jelentős szerepet játszva a térdízület helyes működésében és az ízület megfelelő terhelésében. Ennek megfelelően megvédi a térdízületet a kopástól és egyéb sérülésektől.

De fontos eleme a stabilizálásnak és az egyensúlyozásnak is. Ennek tükrében már nyilván nem meglepő, hogy a combizom sérülése komoly fájdalmakkal, sőt, rosszabb esetben részleges vagy teljes mozgásképtelenséggel is járhat.

Miért fontos a combizom erősítése?

A combizom erősítése több szempontból is lényeges. Egyrészt azért, mert a combizom rengeteg terhet képes levenni a térdünkről, ezáltal javítva annak stabilitását megóvva azt a különböző sérülésektől. Másrészt pedig azért, mert javítja az általános fizikai kondíciónkat is.

Nemcsak a járás során játszik fontos szerepet a combizomzat, de a guggolásban, a futásban és az ugrásban is nélkülözhetetlen. Arról nem is beszélve, hogy megfelelő működéséhez sok energia szükséges, ami azt jelenti, hogy a felesleges zsírsejtek elégetéséhez is nagyban hozzájárul.

Minél edzettebb tehát a combizom, annál fittebbek és egészségesebbek vagyunk. És természetesen annál kisebb az esélye annak, hogy egy kisebb baleset vagy egy elhibázott lépés miatt komolyabb sérülés érné a combizomzatunkat.

Napjainkban azonban az ülőhelyzetben történő munkavégzésnek köszönhetően jellemző a mozgásszegény életmód, ami egy idő után a combizomzat elgyengüléséhez vezet. Ez pedig, ha nem teszünk ellene, sajnos ahhoz vezet, hogy az olyan, hétköznapi mozgásformák is kellemetlenné, fájdalmassá válhatnak, mint a járás.

Milyen gyakorlatok segítenek a combizom erősítésében?

A combizom erősítésében segítségünkre lehet az olyan, intenzív mozgás, mint a kerékpározás vagy a túrázás, de akár a rendszeres lépcsőzés is. Sőt, akár a jóga vagy a pilates is alkalmas arra, hogy a combunkban található izmokat hatékonyan átmozgassuk, erősítsük, ezáltal pedig elkerüljük a gyengeségből adódó, lehetséges sérüléseket és egyéb kellemetlenségeket.

Saját testsúllyal végezhetünk olyan gyakorlatokat, mint a guggolás, az ugrások, vagy a kitörés, az erősítés mellett pedig ne feledkezzünk meg a megfelelő nyújtógyakorlatokról sem! A túl feszes izomzat ugyanis a térd nyújtásánál és hajlításánál egyaránt problémát okozhat. Ez pedig hosszabb idő után gerincfájdalmakhoz és egyéb, degeneratív betegségek kialakulásához egyaránt vezethet.

A négyfejű combizmot funkciójából kifolyólag minden olyan mozdulat nyújtja, ami a térd behajításával jár. A nyújtógyakorlatok tehát állásban, térdelésben, hason vagy oldalfekvésben egyaránt végezhetők. Amennyiben a helyzetünk megengedi, az erősítését vagy erőteljesebb igénybevételét követően érdemes azonnal elvégezni a szükséges nyújtást.

Milyen helyzetekben segít a combizomerősítő gyógytorna?

A combizomerősítő gyógytorna legfőbb célja a combizomzat megbetegedéséből, sérüléséből fakadó panaszok enyhítése, megszüntetése, illetve rehabilitációja. A sérülés fajtájától és mértékétől függően a gyógytornász nyújtó és erősítő gyakorlatokkal segítheti a felépülés folyamatát, melynek során a beteg fokozatosan térhet vissza a hétköznapi életbe és végezheti élheti újból fájdalommentesen, egészséges és erős combizomzattal mindennapjait.

A gyógytorna gyakorlatoknak, csakúgy, ahogy a prevenciós jelleggel végzett, hétköznapi tornagyakorlatoknak, szerves részét jelentik az erősítő és nyújtó gyakorlatok, melyek együttes erővel segítenek abban, hogy a combizom működése helyreálljon, és a jövőben a hasonló jellegű problémák elkerülhetőek legyenek.

Fontos azonban tudni, hogy betegség vagy sérülés esetén a gyógytornát szakorvosi diagnózisnak kell megelőznie, mely rámutat a probléma pontos okára, ezáltal pedig lehetővé teszi a gyógytornász számára a megfelelő gyakorlatok összeállítását. A hatékony felépülés érdekében pedig fontos, hogy a beteg együttműködő legyen a szakemberekkel, és a gyógytornász által előírt gyakorlatokat a meghatározott időközönként otthon is elvégezze.

Köszönöm a megosztásokat!

0%
KEDVEZMÉNY
65 ÉV FELETT

Szakítson időt magára. Megérdemli!

Foglalja le időpontját most online, jöjjön el hozzánk.

IDŐPONT FOGLALÁS