A hátizom erősítő gyógytorna jelentősége a hétköznapokban

A hátizom testünk második legnagyobb izomcsoportja, melynek gyengesége, megbetegedései több mozgásszervi megbetegedésért, kisebb hétköznapi kellemetlenségekért és nagyobb horderejű, fájdalmas problémákért egyaránt felelősek lehetnek.

Éppen ezért most megmutatjuk azt, miért különösen fontos a hátizomzat erősítése és formában tartása, és hogyan segíthet a gyógytorna a problémák kialakulásának megelőzésében, valamint azok kezelésében, gyógyításában.

Az egészséges hátizomzat jelentőségéről

A hátizom testünk második legnagyobb izomcsoportja a combizom után, mely a hát és a gerinc egyenesítése mellett a rotációért és az oldalhajlításért is felelős. A hátizomzatot felületes és mélyizmok alkotják.

A mélyizomzat több izom láncolatából áll, melyek végig a gerinc mentén helyezkednek el, és a hasizmokkal együtt felelősek a gerincstabilizáció és a törzs globális erejének biztosításáért. De a felületes izmok közt is találhatunk feszítőizmokat, melyek közvetlenül a mélyizmok fölött helyezkednek el.

A hátizomzat állapota az egész gerinc állapotáért felel, így megerősítése nemcsak a különböző sportok és egyéb mozgásformák szempontjából fontos, de az egészséges, problémamentes hétköznapi élet szempontjából is kiemelkedő jelentőséggel bír. Erős hátizmokkal például bizonyítottan csökkenthetők, sőt, akár meg is szüntethetők bizonyos mozgásszervi problémák, például a hát- és derékfájdalom.

Mi okozhatja a hátizom problémáit?

A hátizom-probléma kialakulásához vezethet akár a monoton mozgásformák ismétlődése, vagy épp a túlzottan hirtelen végzett mozdulatok, például a nehéz tárgyak emelése is, ám a legfőbb kiváltó ok napjainkban a mozgásszegény életmód, a rendszeres ülőhelyzetben történő munkavégzés.

Ez a fajta, manapság már hétköznapivá vált életvitel képes rendkívül elgyengíteni a hátizomzatot, a különböző izmok a helytelen tartás következtében megnyúlnak vagy épp megrövidülnek, és nem képesek az egészséges mozgáshoz szükséges mobilitás, illetve stabilitás biztosítására. Ennek következtében az ízületek jobban terhelődnek és hajlamosabbak a különböző degenerációkra.

Ez idővel sajnos komoly problémákat okozhat, hát- és derékfájást eredményez, és többek közt gerincsérv kialakulásához is vezethet. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy a hátizomzatot a megfelelő terhelés mellett karbantartsuk, biztosítsuk számára a rendszeres mozgást, az erősödés lehetőségét.

Abban az esetben azonban, ha hátizomzatunk már legyengült, nem mindegy, milyen módon próbáljuk meg újból formába hozni és megerősíteni.

Hogyan segíthet a hátizom gyógytorna?

A hátizomzat egészsége érdekében fontos, hogy odafigyeljünk a megfelelő testtartásra, azonban önmagában ez még nem feltétlenül elegendő ahhoz, hogy elkerüljük a problémák kialakulását. Lényeges, hogy a hátat célzottan erősítsük, ami hatékonyan segít a helyes testtartás kialakításában, rögzülésében is. Ennek köszönhetően a hát- és derékfájás hatékonyan megelőzhető.

Abban az esetben persze, ha hátizom gyógytornáról beszélünk, nem kizárólag a prevenciós célzattal végezhető gyakorlatokra gondolunk. Sok olyan eset akad, mikor a hátizmok erősítése rehabilitációs céllal történik, például egy gerinccel vagy vállal kapcsolatos problémából történő felépülés esetén.

Ezekben a szituációkban az izomegyensúly helyreállítása, a fájdalmak elkerülése, valamint a helyes testtartás helyreállítása a cél, és általában érdemes kerülni az olyan gyakorlatokat, melyek a gerincet túlságosan megterhelnék. Az ilyen esetekben alkalmazható a kifejezetten a hátizomzat erősítésére szolgáló gyógytorna, mely segít a teljes gyógyulás felgyorsításában, vagy épp az adott betegséggel járó tünetek enyhítésében és visszaszorításában is hatékony lehet.

Összességében tehát elmondhatjuk azt, hogy a kisebb kellemetlenségek és kevésbé erős fájdalmak a mindennapos mozgás életmódunkban történő integrálásával és otthoni tornagyakorlatok rendszeressé tételével is orvosolhatók vagy elkerülhetők. Abban az esetben azonban, ha a cél a rehabilitáció, érdemes mindenképp szakemberhez fordulni.

Annak érdekében ugyanis, hogy a már komoly fájdalmakkal járó, egyéb betegségek kialakulásában is szerepet játszó hátizom problémák hatékonyan kezelhetők legyenek, fontos az orvosi szakvélemény, valamint a diagnózis alapján felállított gyógytorna-gyakorlatok szakember által történő megtervezése, összeállítása.

És természetesen a beteg gyógytorna terápiával kapcsolatos együttműködése, kooperációra való hajlama is, hiszen a problémát a legjobb szakember sem tudja varázsütésre orvosolni. A kulcs minden esetben a megfelelő mozgásformák elsajátításában és az aktív együttműködésben rejlik.

Köszönöm a megosztásokat!

0%
KEDVEZMÉNY
65 ÉV FELETT

Szakítson időt magára. Megérdemli!

Foglalja le időpontját most online, jöjjön el hozzánk.

IDŐPONT FOGLALÁS