Az isiász oka, tünetei és kezelése gyógytorna segítségével

A derékfájás olyan probléma, mely hazánkban is hatalmas réteget érint, és akár úgy is hivatkozhatunk rá, mint népbetegségre. Azt azonban kevesen tudják, hogy a súlyos derékfájás okai változóak lehetnek.

Ebben a bejegyzésben egy lehetséges okot, az isiászt fogjuk részletesebben megvizsgálni. Bemutatjuk azt, mit is jelent pontosan az isiász-szindróma, mitől és hogyan alakulhat ki, és természetesen nem feledkezünk meg annak bemutatásáról sem, hogy hogyan segíthet a problémán a gyógytorna kezelés.

Mi az az isiász-szindróma?

Érzett már valaha igazán éles fájdalmat derekában, mely a medence tájékától indulva akár egészen a lábujjakig is kisugárzott? Előfordult, hogy ez a fájdalom akár fekvés, ülés vagy járás hatására is erősödött? Tapasztalt ilyenkor gyengeséget, esetleg érzéketlenséget a lábfej mozgatása során? Ebben az esetben nagy az esélye annak, hogy ön is isiász-szindrómától szenved. És hogy mit is jelent ez egész pontosan?

Az isiász nem más, mint derékfájás egy formája, mely az ülőideggel kapcsolatos problémáknak köszönhető. Gyakorlatilag az ülőideg (nervus ischiadicus) gyulladása, mely sokszínű tünetegyüttest okozhat.

Az ülőideg szervezetünk leghosszabb idege. A medencéből indulva, a csípő-fartájon át fut végig, egészen a combokban majd a térdhajlatban két ágra oszlik. Számos izmot mozgat, és a combok, a lábszárak és a lábak érző beidegződéséről egyaránt gondoskodik. Működési zavara az enyhe érzéskieséstől kezdve egészen a teljes bénulásig, sokféle panasszal járhat.

Az isiász nem egy önálló betegség, hanem önmagában egy tünet, mely más, egyéb kiváltó ok következményeként jelenik meg, például a gerinc elváltozásaiból eredően.

Az isiász-szindróma kialakulásának okai

Az isiász olyan probléma, melynek kiváltó okai változóak lehetnek. Ahogyan fentebb már említettük, okozhatja a gerinc valamilyen problémája, degeneratív betegsége, például a csigolyatestek között elhelyezkedő porckorongok sérve. De az isiász hátterében nemcsak sérv, hanem olyan problémák is állhatnak, mint az ágyéki gerinccsatorna szűkülete, vagy épp a csigolyák közötti ízületek kopása. Sőt, akár gerincen kívüli szervi elváltozás, testi betegség is előidézheti.

Kiváltó ok lehet a rendszeres ülőhelyzetben történő munkavégzés is. A sok ülés különösen akkor okozhat isiászos panaszokat, ha nem jó pozícióban ülünk. A görbe háttal való ülés például rendkívül megterhelő a gerinc alsó részének, így könnyedén vezethet a probléma kialakulásához. Sajnos ilyen esetekben a fájdalom nem csak ülés, de mozgás közben is érezhető lesz, és akár az is előfordulhat, hogy olyan mértékig fokozódik, ami már nem kizárólag a sportolást és az aktív mozgást, de a hétköznapi tevékenységeket is akadályozza.

De nem megfelelő testtartás esetén nemcsak az ülés, hanem a járás is vezethet isiászos probléma kialakulásához. Ez elsőre talán meglepően hangzik, azonban sajnos az ülőideg becsípődése járás közben sem lehetetlen abban az esetben, ha testtartásunk helyetelen, és testünk bizonyos részeit túlzottan nagy, nem megfelelő arányú terhelés éri.

Isiászhoz vezethet ezen kívül a nagyobb súly emelése, de sok más egyéb tényező is. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy kezelése érdekében forduljunk olyan orvoshoz, aki szakszerű módon képes megtalálni a probléma okát, és ennek tükrében írja elő a gyógyuláshoz szükséges kezelés lépéseit.

Az isiász tünetei

Az isiász sokáig lehet tünetmentes, kialakulása pedig az esetek többségében hosszabb folyamat eredménye. A legfőbb tünetének a derékfájás tekinthető, mely általában valamelyik alsó végtag irányába is kisugárzik. A fájdalom azonban sokféle lehet, és az enyhe rossz érzéstől kezdve egészen a kínzó, bénító fájdalom szintjére fokozódhat.

A probléma gyakran jelentkezhet a derék és a térd közötti szakaszon, a far belsejétől a belboka irányába futva, vagy a far közepétől a vádli külső felszínén át, egészen a lábfejig. Ezeken a tájékokon a fájdalom, az érzéskiesés és a mozgászavarok egyaránt előfordulhatnak.

A tünetek változó intenzitásúak lehetnek, a fájdalom lehet lassú megjelenésű vagy hirtelen fellépő is, és zsibbadás, érzéskiesés, súlyos esetben izombénulás vagy mozgásbeszűkülés is társulhat mellé. A panaszokat gyakran olyan hétköznapi dolgok is kiválthatják, mint a tüsszentés vagy a köhögés, mely hirtelen fokozza a derékra vagy a gerincünkre nehezedő nyomást.

Kiket érinthet az isiász?

Az isiász-szindróma olyan probléma, mely nemcsak az időseket érinti, sőt, előfordulása egyre gyakoribbnak tekinthető a fiatalabb korosztályban, mely főként a mozgásszegény életmódnak, a rendszeres ülőhelyzeteben történő munkavégzésnek köszönhető. Bármely életkorban előfordulhat, hiszen az ideg összenyomódását előidéző betegségek sem függenek a betegek életkorától, és gyakorlatilag bármikor bekövetkezhetnek.

A fájdalom mértékét, valamint azt, hogy társul-e hozzá egyéb probléma, a fennálló nyomás mértéke, ideje, a kialakult gyulladás, a környező szövetek feszülése, illetve az beteg egyéni fájdalomküszöbje is befolyásolja.

A probléma bizonyos estekben megelőzhető azzal, hogy mind ülés, mind pedig járás közben fokozott figyelmet szentelünk a helyes testtartásnak, nehezebb dolgokat igyekszünk egyenes háttal emelni, és arra törekszünk, hogy a testünket érintő terhelés szimmetrikus legyen. Alvás során fontos, hogy ágyunk megfelelően stabil legyen, és ideális keménységű matracot válasszunk, hiszen a besüppedés a csigolyák közti réseket különbözően terheli, ez a terhelés pedig hosszabb távon olyan problémához vezethet, melynek egyik tünete a kínzó derékfájás lehet.

Az isiászos fájdalom kezelése: hogyan segít az isiász gyógytorna?

Az isiászos fájdalom bizonyos esetekben önmagától is képes enyhülni, oldódni. Ez idő alatt azonban gondoskodni kell a fájdalomcsillapításról, valamint az idegműködés mielőbbi rendeződéséről, de rendkívül nagy jelentőséggel bír az ágynyugalom is.

A problémával járó fájdalmak enyhítésében az akut szakaszban a személyre szabott, gyógytornász irányításával végzett terápia is nagy segítséget jelent. Az akut tünetek lezajlása után a gyógytorna a testtartás korrekciója szempontjából is rendkívül lényeges, hiszen ez az alapja annak, hogy megelőzzük az isiász problémák kiújulását.

Ebben a szakaszan kezdődhez meg az izmok komplex erősítése, a mobilizáció és a nyújtás. Fontos, hogy ilyenkor a mozgást rendszeressé tegyük és a mindennapokba is beépítsük. A gyógytorna ekkor egyéb terápiákkal, például manuálterápiával is kiegészülhet.

Az isiász problémák kiújulása egy kis odafigyeléssel és aktívabb életmóddal hatékonyan megelőzhető, a tartós eredményhez azonban a képzett gyógytornász mellett a beteg együttműködése és kitartása egyaránt szükséges, hiszen az új mozgásformák szokássá tétele gyakran nagyobb életmódváltást is igényel.

A gyógytornának köszönhetően az isiászt előidéző alapprobléma megszűnhet vagy javulhat, a beteg visszanyerheti mozgásképességét. A sikeres rehabilitáció után a páciens visszatérhet munkájához és akár kedvelt sportágát is újra aktívan, fájdalmaktól mentesen űzheti.

A gyógytorna kezelés különösen hasznos abban az esetben, ha az isiászos problémát a nem megfelelő testtartás vagy épp mozgásszervi rendellenesség okozza.

Akadnak sajnos olyan isiászos esetek is, melyekbe az ideg túlélése csak műtéti beavatkozás segítségével biztosítható, azonban ez szerencsére meglehetősen ritkának tekinthető.

Köszönöm a megosztásokat!

0%
KEDVEZMÉNY
65 ÉV FELETT

Szakítson időt magára. Megérdemli!

Foglalja le időpontját most online, jöjjön el hozzánk.

IDŐPONT FOGLALÁS