Hogyan teszi gyorsabbá és hatékonyabbá a gerincferdülés enyhítését, gyógyulását?

A gerincferdülés olyan probléma, mely hazánkban is rengeteg beteget érint. Kialakulásának okai sokfélék lehetnek, de a nem megfelelő testtartás és a fejlődési rendellenesség egyaránt megtalálhatók köztük.

Sokan úgy gondolják, hogy a gerincferdülés nem gyógyítható, ez azonban nem feltétlenül igaz. A probléma kezelése ugyanis a megfelelő gyógytornász szakember együttműködésével lehetséges. Most pedig azt is megmutatjuk, hogy hogyan.

A gerincferdülés fajtái és kialakulásának okai

Két nagy csoportot különítünk el, a funkcionális és a strukturális gerincferdülést.

Funkcionális gerincferdülésnek azokat az oldalirányú görbületeket nevezzük, melyek nem járnak a gerinc elcsavarodásával. Ilyen esetekben a probléma nem jár együtt bordapúppal, a görbület pedig előre hajlított vagy fekvő helyzetben eltűnik. A hosszú ideig fennálló funkcionális gerincferdülés könnyen strukturális gerincferdüléssé válhat.

Strukturális gerincferdülés esetében pedig a probléma már súlyosabbnak tekinthető, ilyen esetekben ugyanis a gerinc háromdimenziós elváltozásáról beszélünk. A oldalirányú görbülethez rotáció is társul, ami a nyaki és ágyéki homorulat, illetve a háti domborulat elsimulásával vagy épp fokozódásával is együtt jár.

Strukturális gerincferdülés esetén a gerinc egyes pontjain megfigyelhetők a görbületnek megfelelő elváltozások, például a csigolyatestek és nyúlványaik, valamint a porckorongok deformálódása. A csigolyák deformációját a háti szakaszon a bordák is követik, ezáltal a görbület oldalán kialakul az úgynevezett bordapúp. A porckorongok deformálódása korai degenerációhoz vezet, ami nagyobb esélyt ad az olyan problémák kialakulására, mint a porckorongsérv.

A csontos elváltozásokat strukturális gerincferdülés esetén a gerinc izmai és szalagjai is követik. Míg a görbület oldalán a szalagok elvékonyodnak és túlnyúlnak, addig a másik oldalon megrövidülnek, az izmok pedig mindkét oldalon elgyengülnek.

A kialakulás időpontja szerint a gerincferdülés gyermekkori, fiatalkori és felnőttkori is lehet. A gerincferdülés romlására annál inkább számítani kell, minél korábbi életkorban jelentkezett. A probléma kialakulása és romlása is döntően a növekedési lökés időszakaira, azaz a kamaszkorra tehető. Ekkor ugyanis a csontrendszer hirtelen növekedésnek indul, az izom- és ízületi rendszer megerősödése azonban még várat magára, a megnövekedett terhet pedig a gyenge izomzat nem tudja megfelelően megtartani.

Megelőzhető és kezelhető-e a gerincferdülés?

A struktúrális gerincferdülés kialakulása sajnos nem előzhető meg, a probléma azonban szerencsére már korán is felismerhető. Minél hamarabb ismerjük fel a jeleket, a gerincferdülés annál jobban kezelhető, ami egyrészt azt jelenti, hogy a romlás megelőzhető, és akár teljes gyógyulás is elérhető. Ehhez azonban orvosra, profi gyógytornászra, esetlegesen fűzőkészítő mesterre, valamint a beteg teljes együttműködésére is szükség lesz.

A tünetek közt a laikusok számára is jól felismerhető például a medence aszimmetriája, ferde állása, oldalra kitolódott helyzete, vagy a törzs és kar által bezárt háromszög aszimmetriája. Hátulról nézve a jellegzetes bordapúp és a vele szemközt található, behúzódás, az úgynevezett bordavölgy. De például deréktájon is láthatunk ehhez hasonló, aszimmetrikus behúzódást és kiemelkedést.

A funkcionális gerincferdülés olyan probléma, mely kifejezetten sok törődést igényel, ám általánosságban véve kezelhető. A kezelést érdemes minél előbb megkezdeni.

A strukturális gerincferdülés esetében már nehezebb a helyzet, és sokszor előfordul, hogy a teljes gyógyulás nem lehetséges. Ilyen esetekben a terápia fő célja a további problémák megelőzése, az elváltozások szinten tartása.

Olyan eset is előfordulhat, amikor a gyógyuláshoz már műtéti beavatkozás is szükséges, azonban alapvetően elmondható, hogy a szakemberek tanácsait betartva, a gyógytorna gyakorlatokat rendszeresen elvégezve a legtöbb esetben javulásra számíthatunk.

Ehhez azonban, ahogy már fentebb is említettük, minden esetben fontos az, hogy a beteg együttműködő legyen, és komolyan vegye a gyógytornát, ha pedig az ortopédorvos javaslata szerint szükséges, akkor a fűzőt is rendszeresen viselje. Erre az olyan estekben lehet szükség, amikor a gerinc görbületének mértéke meghaladja a 20 Cobb fokot.

A terápia önmagában véve többéves folyamat is lehet, de sokszor már pár hónap alatt is látványos javulás érhető el. Ebben nagy segítség lehet a komplex kezelés, mely a gerinc menti izmok manuális ellazításával kezdődik. Ez segít abban, hogy az adott izmok újból képesek legyenek megnyúlni és megerősödni, ezáltal pedig stabil támaszt jelentsenek a későbbiek során a gerincoszlop számára. Ezt általában egy személyre szabott mozgásterápia követi, melynek célja a test általános lazítása, és a törzsizomzat szimmetriájának helyreállítása speciális, gyakran aszimmetrikusan végzett gyakorlatok segítségével.

A gerincferdülés fajtájától és mértékétől függően a gyakorlatok és a módszerek változóak lehetnek, általában a gyógytornát lehetőség szerint minden nap 1/2-1 óra időtartamban kell végezni. Ezt gyakran ki kell egészíteni heti 3 alkalom Cardio-edzéssel is. A legfontosabb azonban, hogy a terápiás gyakorlatokat minden esetben szakképzett gyógytornász állítsa össze, és a maximális eredmény érdekében támogassa a beteget.

Az intenzív gyógytorna bizonyos idő után csökkenthető. Ettől függetlenül azonban a gerinctorna heti 2-3 alkalommal mindenkinek ajánlott, hiszen a modern élet részévé vált ülő életmód ellensúlyozására mindenképp szükségünk van arra, hogy amikor lehet, időt szánjunk a testtartást javító gyakorlatokra.

Köszönöm a megosztásokat!

0%
KEDVEZMÉNY
65 ÉV FELETT

Szakítson időt magára. Megérdemli!

Foglalja le időpontját most online, jöjjön el hozzánk.

IDŐPONT FOGLALÁS