Így segít a csípőprotézis-műtét utáni gyógytorna a felépülésben

Előfordulnak olyan esetek, melyek során a csípőízület kopása konzervatív módszerekkel már nem gyógyítható. Ilyen szituációkban válik szükségessé a műtéti beavatkozás, melynek során a problémát a szakemberek csípőprotézis beültetésével orvosolják.

Ezekben az esetekben fontos, hogy a mihamarabbi gyógyulás érdekében a műtét után időben kezdetét vegye a megfelelő rehabilitáció, ezáltal pedig a beteg a lehető leghamarabb visszatérhessen a megszokott, hétköznapi életbe.

Most megmutatjuk azt, hogy miért kiemelkedően fontos a gyógytorna szerepe a csípőprotézis-műtét utáni rehabilitáció során, és hogyan segíti egy szakképzett gyógytornász a felépülést.

Mikor lehet szükség a csípőprotézis-műtétre?

Csípőprotézis-műtétre abban az esetben van szükség, amikor a csípőízületi kopás már túlzottan előrehaladott, és konzervatív kezelési módok segítségével nem gyógyítható. A beavatkozás célja, hogy enyhítse a páciens fájdalmait, valamint az, hogy a lehető leghatékonyabb módon helyreállítsa az ízület stabilitását. Ennek érdekében a beteg vagy károsodott csípőízületet egy implantátummal helyettesítik.

De a csípőprotézis beültetésére szükség lehet akár a combnyak vagy combfej törése esetén, vagy nagyobb erőbehatással járó balesetek után is.

A csípőízületi protézis beültetése különböző rögzítési technikákkal történhet, lehet cementes vagy cement nélküli csípőprotézis. De a beavatkozás anyagát tekintve is különböző komponensű implantátumokkal történhet, például polietilén, fém vagy kerámia implantátummal.

A technikától és az implantátum anyagától függetlenül azonban fontos, hogy a műtéti beavatkozás után a teljes felépülés érdekében minél hamarabb kezdetét vegye a hatékony rehabilitáció.

Csípőprotézis utáni rehabilitáció: hogyan segít a gyógytorna?

A műtét után csupán néhány órát kell feküdni. Ez idő alatt a csípő rögzített helyzetben van, hogy ne mozdulhasson el a frissen beültetett protézis. Ezt követően azonban a szövődmények megelőzése érdekében is fontos, hogy a beteg minél hamarabb felkelhessen a kórházi ágyból.

A műtét utáni fájdalom az érzéstelenítés megszűntével jelentkezik, azonban fájdalomcsillapítással hatékonyan csökkenthető. A gyógyulás előrehaladtával megszűnik, a mozgást korábban ellehetetlenítő fájdalom pedig egyáltalán nem, vagy csak jóval kisebb mértékben jelentkezik, mint korábban.

A műtét után ettől függetlenül gyakorlatilag azonnal megkezdhető a rehabilitációt segítő gyógytorna, mely minden esetben a beteg általános fizikai állapotához igazodik. Ahogyan a legtöbb mozgásszervi sérülés és megbetegedés esetében, úgy a gyógytornának a csípőprotézis behelyezése után is kulcsfontosságú szerepe van.

Abban az esetben, ha a csípőprotézis-műtét után elmarad a képzett gyógytornász által vezetett gyógytorna, a későbbiek során több probléma is felmerülhet. Egyrészt lassabb lesz a rehabilitációs folyamat, másrészt fennáll a protézis túlterhelésének is a veszélye.

Ezen kívül bizonytalanabb lehet a járás, az izmok stabilizálódásának hiánya miatt pedig a test más pontjain is kialakulhat fájdalom.

A gyógytorna segítségével a beteg visszanyerheti a helyes testtartását, elkerülheti az ízületi problémák kialakulását, valamint a csípőt, ezen keresztül pedig a hátat és test egyéb pontjait érintő, további fájdalmak kialakulását. Sőt, mindezek mellett a torna elsődleges céljai közé tartozik a tüdőgyulladás megelőzése is, melyben a vénás keringést elősegítő gyakorlatok és a légző gyakorlatok lesznek segítségünkre.

Éppen ezért rendkívül fontos, hogy a műtéti beavatkozás utáni gyógytorna időben kezdetét vegye, a beteg pedig együttműködve a gyógytornásszal rendszeresen végezze a rehabilitációs szempontból fontos gyakorlatokat. Fontos, hogy a gyakorlatokat a páciens állapotától függően szakember állítsa össze, és a terápia egy meghatározott célnak megfelelően történjen.

A cementes csípőprotézis esetén a rehabilitációs folyamat gyorsabb, mintha cement nélküli implantátum kerül beépítésre. A tehermentesítés időbeli hosszát minden esetben a műtőorvos határozza meg. Cementes protézisnél általában 4 hétig, cement nélküli implantátumnál 6 hétig szükséges a műtött végtag tehermentesítése. Aktivitási szinttől függően könyökmankó vagy járókeret használata javasolt. Ezeknek az eszközöknek a helyes használatát szintén a gyógytornász fogja betanítani.

Mit nem szabad tenni csípőprotézis beépítése után?

A csípőprotézis beültetése utáni torna során fontos, hogy kerüljük a hirtelen mozdulatokat, és az olyan mozgástípusokat, amik a csípő túlzott forgatásával járnak. Bizonyos mozdulatok a műtét után 3 hónapig nem megengedettek.

Tilos például a csípőt derékszögnél jobban behajlítani, mélyre hajolni, vagy túlságosan alacsonyra ülni. Nem szabad a térdet túlságosan magasra emelni, keresztbe tenni a lábakat fekvésnél pedig figyelni kell arra, hogy ne feküdjünk azon az oldalon, ahol a műtéti beavatkozás történt. De alapvetően elmondható, hogy az első időszakban minden olyan gyakorlatot vagy hirtelen mozdulatot kerülni kell, ami a csípő ki- és beforgatásával jár. A futás és a guggolás szintén tilos.

Abban az esetben azonban, ha ezekre a dolgokra figyelmet fordítunk és a gyógytornász által előírt gyakorlatokat megfelelő módon végezzük, biztosak lehetünk abban, hogy a rehabilitáció folyamata gyors és hatékony is lesz egyben.

Köszönöm a megosztásokat!

0%
KEDVEZMÉNY
65 ÉV FELETT

Szakítson időt magára. Megérdemli!

Foglalja le időpontját most online, jöjjön el hozzánk.

IDŐPONT FOGLALÁS