A rendszeres derékfájás lehetséges oka és a hatékony gyógyulás lehetősége gyógytorna segítségével

Az SI ízület rendkívül fontos ízület, mely mozgáskoordináció szempontjából lényeges szerepet tölt be a mindennapjainkban. Nap mint nap hatalmas erőhatásokat kell elviselnie, ha pedig sérülés éri, az rendkívül komoly fájdalommal járhat.

Most megmutatjuk azt, mi is pontosan az SI ízület, milyen problémák adódhatnak vele kapcsolatban, és hogyan segíthet ezek hatékony kezelésében a szakszerű gyógytorna!

Mi az az SI ízület és miért lehet probléma vele?

Az SI ízületnek a medence jobb és bal oldalán található csípőlapátok és a keresztcsont ízesülési pontjait nevezzük. Ez az ízület a szeméremízület együttesen teszi lehetővé a medence két oldalának egymástól függetlenül történő elmozdulását.

Az SI ízület egy szalagok által erősen stabilizált ízület, melyben fiziológiás esetben csupán kismértékű elmozdulás jön létre. Ez az apró elmozdulás azonban óriási szerepet játszik testünk mozgása során. És hogy miért?

Abban az esetben, ha a medence egyoldali mozgása (például egy jól irányzott rúgás) során a medence másik oldala nem maradna relatíve stabil, medencénk mereven, egy egységként mozdulna, ami lehetetlenné tenné bizonyos mozdulatok finomhangolását.

Gyakorlatilag az SI ízület köti össze a test alsó és felső felét és viszi át a mozgás erejét a lábakról a felsőtestre, vagy épp fordítva. Amennyiben ez az összeköttetés merev lenne, abban az esetben csak jóval darabosabban tudnánk mozogni. Arról nem is beszélve, hogy a gerinc ízületeinek és a porckorongoknak jóval nagyobb terhelést kellene elviselniük, ezáltal pedig jóval gyorsabban is kopnának.

Az SI ízületnek, annak ellenére, hogy egy rendkívül apró ízület, hatalmas erőhatásokat kell elviselnie. Ez azt jelenti, hogy sajnos a vele kapcsolatos problémák is gyakoriak. Ezeket a problémákat pedig általában kétféle eredetűek lehetnek. Úgynevezett alulmozgásos és túlmozgásos esetek.

Az alulmozgásos esetek általában az ízület körüli lágyrészek rendellenes működése, például az izmok feszessé válása miatt alakulnak ki. A letapadó vagy feszessé váló lágyrészek akadályozzák az ízület mozgását, ebből adódik a gond. Ritkábban csontos elakadások, vagy a krónikus ízületi gyulladással gyakran együtt járó csontkinövések is korlátozhatják az SI ízületet a szabad mozgásban.

Túlmozgásos esetek a lágyszövetek lazasága miatt alakulnak ki. Ezekben az esetekben a szövetek nem képesek az ízületben létrejövő mozgásokat megfelelően korlátozni. Ez azt jelenti, hogy a normális eseteknél nagyobb elmozdulások jönnek létre az ízesülő csontok közt.

Az ülő életmód és a mozgáshiány jócskán képes felgyorsítani az SI ízülettel kapcsolatos, degeneratív folyamatokat és adott időn belül kötöttséget okozhat, hiszen a kevésbé rugalmas fasciális elemek kiszáradásához vezet. Túlmozgásos probléma esetén ezzel szemben főként a sérülések, illetve a terület rendszeres túlnyújtásával járó tevékenységek (például bizonyos sportok) okozhatnak problémát.

Milyen problémákat okoz és hogyan jelentkezik az SI ízület diszfunkciója?

Akadnak olyan esetek, melyekben az SI ízület problémái semmiféle panasszal nem járnak, főként az alulmozgásos esetek kezdeti időszakában. Később azonban az ízület felszínén lezajló kompresszió egyre jobban irritálja az ízületet, ami az izmok további feszüléséhez vezet, ami már erős derékfájással jár.

A túlmozgásos probléma ezzel szemben már a kezdetekkor is gyakrabban jár lokálisan jelentkező, például fenékbe, csípőbe, vagy a comb hátulsó-oldalsó felébe kisugárzó fájdalommal is.

Miután az SI ízület feladata, hogy átvigye a mozgást az alsótestről a felsőtestre, így a hosszú ideje fennálló, kezeletlen probléma már olyan fájdalommal jár, ami a kisebb mozgások esetén is megkeseríti a mindennapokat. Ezt a fájdalmat pedig a hosszabb séta, a nehéz tárgyak emelése és a tartós ülés is fokozza hiszen ezek a tevékenységek egytől egyig nagy terhet rónak az SI ízületre.

Hogyan segít a gyógytorna az SI ízület problémáinak enyhítésében?

Az SI ízületekkel kapcsolatos megbetegedések esetén a legfontosabb dolog, hogy meghatározzuk a probléma eredetét. Mivel az SI ízület fájdalmát nehéz elkülöníteni a derékfájástól, így rendkívül fontos, hogy mint a legtöbb mozgásszervi megbetegedés esetén, úgy a rehabilitáció megkezdése előtt itt is szakorvos állítsa fel a diagnózist.

Még annak ellenére is, hogy a gyógyítás általában konzervatív módon történik, azaz sebészi beavatkozást nem igényel. Gyanú esetén a betegség fizikai vizsgálatok, mozgásszervi tesztek és különböző képalkotó módszerek segítségével állapítható meg.

Amennyiben a panaszokat valóban az SI ízület okozza, abban az esetben érdemes felkeresni egy gyógytornász szakembert, aki hatékony mozgásterápiával segíthet a probléma enyhítésében, gyógyulásában.

Az első lépés, hogy megszüntessük a kialakult fájdalom okát, mely például mozgáshiányból, helytelen testtartásból, vagy túlzásba vitt sporttevékenységből is eredhet. A gyógytornásznak ezután kell összeállítania a személyre szabott gyakorlatokat, melyek segítenek az ízületi panaszok enyhítésében, megszüntetésében, a hatékony gyógyulásban.

A gyógytorna segít abban, hogy visszaállítsuk az izmok megfelelő hosszát és tónusát, segít azok ellazításában és az izommunka összehangolásában. Az azonban, hogy milyen pózok és milyen gyakorlatok lesznek számunkra hasznosak, ahogyan már fentebb említettük, nagyban függ attól, mi vezetett el az SI ízülettel kapcsolatos problémák kialakulásáig.

Köszönöm a megosztásokat!

0%
KEDVEZMÉNY
65 ÉV FELETT

Szakítson időt magára. Megérdemli!

Foglalja le időpontját most online, jöjjön el hozzánk.

IDŐPONT FOGLALÁS